Odchodzi na emeryturę. Rozwinęła bibliotekę, dbała o gminny rozwój talentów...

  • 19.12.2016, 17:38 (aktualizacja 30.12.2019, 09:38)
  • Redakcja wejherowo24.info
Odchodzi na emeryturę. Rozwinęła bibliotekę, dbała o gminny rozwój talentów...
Na emeryturę odchodzi jedna z najprężniej działających animatorek kultury, bibliotekarka i łowczyni talentów z terenu gminy Wejherowo - Janina Borchmann. W Gminnej Bibliotece Publicznej przepracowała 26 lat. Rozwinęła placówkę i zadbała o rozwój artystyczny większości mieszkańców wspomnianego samorządu.

Były wiersze, piosenki, kwiaty i upominki. Podopieczni Koła Poetyckiego "Krzosańc" którym kieruje Violetta Wiśniewska w piękny sposób podziękowali Janinie Borchmann, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolszewie za wieloletnią życzliwość i opiekę. Odchodzi bowiem na emeryturę.

Nie ma wątpliwości, że Janinę Borchmann trudno będzie zastąpić. Paleta jej zasług w dziedzinie artystycznej, menadżerskiej, a zwłaszcza w kwestii rozwoju kultury w gminie Wejherowo jest imponująca.

Wydała setki książek i publikacji, zadbała o rozwój artystyczny sporej liczby mieszkańców, zorganizowała mnóstwo konkursów, przedstawień, prelekcji i warsztatów. Trudno nawet to zliczyć. A do tego wszystkiego Janina Borchmann przyczyniła się i uparcie dążyła do rozbudowy placówki. Z niewielkiego pomieszczenia na ulicy Drzewiarza w Gościcinie, po lokum w bolszewskim gimnazjum, aż po imponujący budynek biblioteki na ulicy Reja w Bolszewie.

"W Gościcinie nie było Domu Kultury. Biblioteka zatem nie tylko wypożyczała książki Czytelnikom, ale organizowała też różne przedsięwzięcia np. ferie z książką, wakacje z książką dla dzieci, teatrzyk, koła zainteresowań i tak praca się nam układała. Biblioteka się rozwijała, osiągała coraz większe sukcesy." - powiedziała Janina Borchman.

Sukcesy również na płaszczyźnie ogólnopolskiej. Gminna Biblioteka Publiczna w Bolszewie dwukrotnie zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepiej zorganizowany Tydzień Bibliotek. Oprócz tego były liczne wyróżnienia.

Janina Borchmann na emeryturę odchodzi z dniem 1 stycznia 2017 roku. Władze gminy Wejherowo muszą powołać na jej miejsce odpowiednią osobę, która zdoła udźwignąć dorobek Pani Janeczki. Z tym jednak na razie jest problem.

Nieoficjalnie mówi się, że pieczę nad biblioteką ma sprawować dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gościcinie. Jednak nie ma Ona wykształcenia bibliotecznego, które w tym przypadku jest nieodzownym elementem.

 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

RB
RB 06.01.2017, 12:00
Dlaczego nie podpiszesz się i nie podasz powodów oceny potencjalnego dyrektora. Nie szczekaj, jak kundel w grupie.Wyjdź przed grupę.
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 20.12.2016, 00:04
To parodia wójt Skwarło na silę chce wcisnąć to stanowisko dyr. DK w Gościcinie, która kompletnie się do tego nie nadaje!!! To w ogóle najgorszy wójt w historii Gminy Wejherowo, wszytskiego się boi, stoi z boku i nie broni mieszkańców. Masakra! Oby w najbliższych wyborach startował ktos inny i było w czym wybierać.

Pozostałe