Nie zawsze winę za wypadek ponosi kierowca. Pieszy uczestnik ruchu też odpowiada...

  • 24.01.2017, 23:28 (aktualizacja 15.02.2017, 15:02)
  • Redakcja wejherowo24.info
Nie zawsze winę za wypadek ponosi kierowca. Pieszy uczestnik ruchu też…
Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu. W zderzeniu z pojazdem ma nikłe szanse na wyjście z sytuacji bez uszczerbku. Niestety policyjne statystyki pokazują, że coraz częściej dochodzi do wypadków spowodowanych właśnie przez pieszych.

Brak odblasków, a co za tym idzie słaba widoczność, nagłe wtargniecie na jezdnie, a nawet na przejścia dla pieszych bez uprzedniego zatrzymania - to najczęstsze błędy, które popełnia coraz więcej pieszych. Tylko w powiecie wejherowskim na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy 2016 roku doszło do kilkunastu wypadków, w których winę ponosi pieszy. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zdarzeń spowodowanych tylko przez pieszych uczestników ruchu.

"Niestety często warunki pogodowe powodują, że jednak pieszego słabo widać. Zdarza się, że kierowca go w ogóle nie widzi. A to z przyczyny, że np. ubiór pieszego jest w ciemnych barwach (...) Wtedy pieszy bywa niewidoczny po zmierzchu." - powiedziała asp. szt, Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.

Brak ostrożności pieszych widoczny jest zwłaszcza w sytuacji nagłego wejścia na jezdnię. Bywa tak, że dana osoba, zakryta kapturem nawet nie spojrzy w prawą i lewą stronę. Pamiętajmy, że pieszy ma obowiązek upewnić sie czy nic nie nadjeżdża.

"Pieszemu się wydaję, że jeżeli już wejdzie na przejście dla pieszych, to on ma pierwszeństwo. To się zgadza, tylko zapomina o tym, że kierowca może go nie zauważyć i wtedy nie będzie hamował. Pieszy przed wejściem na jezdnię (na przejście) ma pewne obowiązki. Przede wszystkim powinien się zatrzymać, rozejrzeć i dopiero, gdy będzie miał pewność, że samochody zwalniają, bo go zauważyły Wówczas przechodzi na drugą stronę." - powiedziała asp. szt, Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.

Każdy kierowca oraz pieszy zbliżając się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność, tym bardziej teraz, kiedy warunki drogowe są niekorzystne. Pamiętajmy, że jeśli pieszy spowoduje wypadek to, nie tylko jego szansę na wyjście ze zderzenia są mniejsze niż kierowcy pojazdu, ale może także odpowiadać za spowodowanie wypadku. Zadbajmy też o właściwą widoczność. Posiadanie na odzieży wierzchniej odblasku może uchronić przez przykrymi konsekwencjami. 

 

Redakcja wejherowo24.info

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wtargnięcie też jest częstą praktyką
Wtargnięcie też jest częstą praktyką 17.11.2019, 15:03
No kiedyś zawsze uczyli w szkole że spójrz w lewo w prawo jeszcze raz w lewo i dopiero wtedy po upewnieniu przechodzisz a dzisiaj można taką praktykę spotkać często w Rumi na ulicy Dąbrowskiego pieszy wchodzi i ma rację
Wtargnięcie pieszego na jezdnię
Wtargnięcie pieszego na jezdnię 17.11.2019, 01:50
Bo niekiedy pieszy też znienacka wejdzie na przejście dla pieszych takie przypadki są częste w Rumi Janowo ulica Dąbrowskiego
Taka prawda
Taka prawda 31.01.2017, 22:01
Od razu widać kto z pieszych nie ma prawo jazdy, albo jest tępy po sposobie wchodzenia na jezdnię... Skoro włazi jak wieśniak, to nie ma co żałować takich... szkoda tylko tych co przez nich mają problemy albo traume...
Racja
Racja 31.01.2017, 15:46
Piesi często chodzą jak święte krowy!

Pozostałe