Wykorzystują odpady w celach ogrodzeniowych. Szkodzą innym mieszkańcom i środowisku.

  • 9.03.2017, 13:16 (aktualizacja 09.03.2017 13:22)
  • SM Wejherowo/redakcja
Wykorzystują odpady w celach ogrodzeniowych. Szkodzą innym mieszkańcom i środowisku. SM Wejherowo
Ogrodzenie z odpadów? Niestety w wielu miastach możemy spotkać takie pomysły. Nie brakuje ich także w Wejherowie. Tymczasem to bardzo szkodliwe dla środowiska i co za tym idzie dla naszego społeczeństwa. O interwencje proszą sami mieszkańcy, którzy obserwują coraz więcej takich negatywnych przypadków.

Zużyte opony są odpadem, który bardzo obciąża środowisko naturalne. W przepisach prawa oznaczone są kodem 16.01.03. i podobnie jak inne odpady  nie powinny być zbierane przez osoby fizyczne i wykorzystywane bez odpowiedniego recyklingu jako materiał budowlany czy  ogrodzeniowy.

Ostatnio do Straży Miejskiej docierają sygnały o gromadzeniu na niektórych posesjach dużej ilości opon. Mieszkańcy są tym  faktem zaniepokojeni. I mają  rację. Strażnicy interweniują i nakazują odpady usunąć za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm. Ale nie tylko osoby fizyczne gromadzą opony.  Na niektórych osiedlach zużyte opony stały się materiałem do wyznaczania miejsc parkingowych. Nie wygląda to estetycznie i szpeci krajobraz osiedla. Warto to mało eleganckie  ogrodzenia „oponowe” zlikwidować.  

Opony nie ulegają rozkładowi, a ze względu na swoją objętość wymagają dużej powierzchni magazynowania i specjalnie przygotowanego terenu.  Zużyte opony można poddać dwóm rodzajom odzysku – recyklingowi materiałowemu i odzyskowi energetycznemu, ale te mogą wykonać jedynie wyspecjalizowane formy. Dlatego Straż Miejska apeluje do mieszkańców, aby bez zezwolenia nie gromadzili  tych odpadów. Przypomina również o grożących sankcjach karnych. „Kto bezprawnie postępuje z odpadami lub zbiera odpady, zgodnie z art. 176 i 177 Ustawy o odpadach może zostać ukarany mandatem karnym od 20-500złotych, a gdy sprawa trafi do sądu, grzywna ta może wynieść nawet 5 000 złotych.”

SM Wejherowo/redakcja

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ECO
ECO 8.04.2018, 22:00
Od kiedy to z materiałów powszechnie uznawanych za materiały z odzysku – drewniane palety, opony, plastikowe butelki etc nie można budować. W Warszawie powstały dwa przepiękne place zabaw wykonane głownie z opon. Na całym świecie, zwłaszcza w miejscach gdzie jest problem z utylizacją, a tubylcy- mieszkańcy żyją w ubóstwie wykorzystuje się te materiały do budowy domów.
Polecam autorowi zasięgnąć informacji.

Pozostałe