Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w OPEC-u. Mieszkańcy chętnie odwiedzali elektrociepłownie.

  • 19.05.2017, 14:35 (aktualizacja 20.03.2019, 15:24)
  • Lilii Wilczyńska
Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w OPEC-u. Mieszkańcy chętnie odwiedzali elektrociepłownie. Lilii Wilczyńska
Zabawa, konkursy, wykłady oraz możliwość osobistego przyjrzenia się urządzeniom, które na co dzień bywają niedostępne. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w wejherowskim oddziale elektrociepłowni OPEC przyciągnął tłumy. Były dzieci, osoby starsze, grupy zorganizowane i rodziny.

Wzbudza ogromną ciekawość. Elektrociepłownie OPEC w Wejherowie przeważnie można podziwiać tylko na zewnątrz. Jednak raz w roku istnieje możliwość zbadania jej od środka. A to dzięki Dniom Otwartym Funduszy Europejskich, które trwają od 18 do 21 maja br.

"Jestem ciekawa skąd kaloryfery mają ciepło. Chciałabym się dowiedzieć jak to wszystko tu robią." - powiedziała przed wejściem do budynku Agata Haszke uczennica SP nr 11 w Wejherowie.

Zainteresowanie było widoczne na twarzy niemal wszystkich dzieci, które 19 maja w godzinach 10.00 - 13.00 pojawiły się w elektrociepłowni.

"Jestem pierwszy raz i nie wiem co będzie w środku. Może zobaczymy jakąś kotłownie (...) Fajnie, że można zobaczyć z bliska wszystko, a nie tylko patrzeć jak komin paruje." - powiedział Mateusz Płotka, również uczeń SP nr 11 w Wejherowie.

Wejherowski OPEC jest placówką, która w latach 2007 - 2013 otrzymała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w wysokości ponad 7 mln zł. Wybudowano wówczas nowoczesne źródło ciepła funkcjonujące na bazie silnika gazowego Rolls Royce’a. Gigantycznych rozmiarów silnik, zajmujący całe pomieszczenie wzbudzał zachwyt.

Młodzież, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gdyni, przybyłe rodziny nie tylko miały okazję osobistego sprawdzenia jak pracują urządzenia. Chętnie brali udział w licznych konkursach, grach i zabawach zręcznościowych. Każdy mógł zasięgnąć naukowego spojrzenia na funkcjonowanie zakładu poprzez zorganizowane wykłady. Dla przybyłych gości przygotowano także upominki.

 

 

 

 

Lilii Wilczyńska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe