Pozycjonowanie stron internetowych podstawą dla zaistnienia w sieci

  • 30.09.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Pozycjonowanie stron internetowych podstawą dla zaistnienia w sieci
Zarówno w Polsce, jak i w pozostałych częściach świata liczba osób korzystających na co dzień z internetu rośnie niemal z dnia na dzień. Jednocześnie przeszło 90% z nich do jego przeglądania wykorzystuje w naszym kraju wyszukiwarkę Google. Tak duże skoncentrowanie internautów wokół pojedynczego narzędzia sprawia, że efektywne pozycjonowanie, a tym samym wysoka pozycja firmy na uwzględnianych w ramach niego listach wyników wyszukiwania stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego w tzw. globalnej sieci.

Pozycjonowanie stron internetowych – co skrywa się pod tym hasłem?

W swojej najkrótszej definicji pozycjonowanie serwisów www to nic innego jak zintegrowany komplet czynności koniecznych do podjęcia w celu uzyskania możliwie najlepszej pozycji w ramach wyników wyświetlanych przez wyszukiwarkę Google w odpowiedzi na wprowadzoną przez internautę frazę. Wyniki te nazywane są organicznymi i należy przez to rozumieć, że obejmują wyłącznie naturalne linki zamieszczone na określonej podstronie Google’a, nieoznaczone hasłem „Reklama”.

Pozycjonowanie stron to proces długotrwały i najczęściej wiążący się ze stałym utrzymywaniem wysokich standardów, na podstawie których Google ocenia jakość danej strony oraz stopień jej zgodności ze słowami wpisanymi przez użytkownika ich wyszukiwarki. W im większym stopniu dana witryna odpowiada kryterium oceny Google’a, tym większe ma szanse na zajęcie wysokiej pozycji na liście wyników.

Na czym polega w praktyce pozycjonowanie stron?

Hasłem zamiennie stosowanym wobec pozycjonowania jest tzw. SEO, tj. skrót od „Search Engine Optimization”, co na język polski tłumaczy się jako optymalizację pod kątem wyszukiwarki. Pod tą frazą skrywa się w zasadzie cała istota opisywanego procesu, ponieważ sprowadza się on właśnie do zoptymalizowania witryny pod kątem wspomnianych już wcześniej standardów wyszukiwarki Google. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy w szczególności:


 

• strukturę pozycjonowanej strony internetowej, w ramach której należy zadbać o odpowiednie linkowanie wewnętrzne, a także o stosowaniu we właściwy sposób metatagów, nagłówków i pozostałych najistotniejszych znaczników HTML,

• unikalność występujących w serwisie treści, ich duża objętość oraz właściwy poziom nasycenia istotnymi dla danej branży czy marki słowami, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia merytoryczności,

• obecność na portalach społecznościowych, która generuje ruch, a także umożliwia promocję oraz efektywną komunikację z internautami,

• liczbę linków prowadzących do witryny z zewnętrznych stron internetowych reprezentująca jej popularność.

H2 Dlaczego warto powierzyć pozycjonowanie strony wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie?

Powyżej wspomnieliśmy tylko o kliku najważniejszych spośród kilkuset faktycznie istniejących czynników, którymi kieruje się Google podczas nadawania kształtu wynikom wyszukiwania. Pozycjonowanie swojej witryny należy oddać w ręce profesjonalnej agencji SEO nie tylko jednak z tego powodu, ale przede wszystkim z uwagi na ryzyko wyrządzenia szkody stronie www w przypadku podjęcia niewłaściwych działań.

Dobrym przykładem takiej sytuacji jest nieprzemyślana strategia pozyskiwania linków do serwisu. Jeżeli będą one niskiej jakości, a ich przyrost odbywać się będzie w zbyt szybkim tempie, pozycja strony zamiast wzrosnąć, błyskawicznie spadnie. Nieudolne próby pozycjonowania w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do trwałego usunięcia serwisu z listy wyników wyszukiwania.

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: