Czosnek i karczoch – warzywa cenne dla zdrowia

  • 28.08.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czosnek i karczoch – warzywa cenne dla zdrowia
Na czym opieramy nasze zdrowie? Zdecydowanie zbyt często na lekach z apteki. A przecież pod ręką mamy tak wiele dobroczynnych warzyw i owoców. Jednymi z nich są czosnek oraz karczochy. Sprawdź, dlaczego warto w nie zainwestować i włączyć do swojej diety.

Na czym oprzeć dietę?

Zdrowy styl życia. W ostatnich latach to pojęcie jest odmieniane przez wszystkie przypadki. W prasie, radiu, telewizji, internecie, na półkach księgarń – dosłownie w każdym możliwym miejscu mamy styczność ze zdrowym stylem życia. Z każdej strony pojawiają się eksperci, którzy wiedzą, co mamy jeść, by być zdrowym. Jednak czy ich porady zawsze mają na celu poprawę naszego zdrowia? Czy może służą wyłącznie zarobieniu pieniędzy. Jeżeli zastanawiasz się czy specyfiki reklamowane na szklanym ekranie są dla ciebie, sięgnij po sprawdzone metody. Owoce i warzywa to prawdziwe bomby witaminowe, które zaspokoją twoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały. My w poniższym tekście prezentujemy czosnek oraz karczocha.

Czosnek – dlaczego warto go brać?

Od czego zaczynamy każdy dzień? Od umycia zębów. A powinniśmy zaczynać go od ząbka czosnku. Brzmi dziwnie? Wcale nie. Czosnek to najlepszy przyjaciel naszego organizmu. Obniża ciśnienie krwi, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, a do tego jest naturalnym antybiotykiem. Jakby tego mało, czosnek wspomaga trawienie, likwiduje pasożyty w jelitach oraz niszczy i zapobiega powstawaniu nowych wolnych rodników. Osoby spożywające czosnek mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka, zaś ich skóra jest o wiele zdrowsza, przez co wygląda młodziej. Jednak dużą wadą czosnku jest jego odpychający, ostry zapach. Na szczęście jest na to metoda. Wystarczy wejść na stronę https://www.plantamed.pl/52-czosnek i kupić czosnek w tabletkach lub kapsułkach. W ten prosty sposób dostarczymy sobie codzienną dawkę witamin oraz unikniemy przykrego zapachu z ust.

Karczoch – witaminy i minerały

Drugim warzywem, które bierzemy na tapet jest karczoch. Dlaczego warto go włączyć w naszą dietę? Powód jest oczywisty – bogactwo witamin i minerałów. Karczoch zawiera w sobie witaminę A, B6, C, E, K, tiaminę, ryboflawinę, kwas foliowy, niacynę, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. To chyba najlepsza rekomendacja dla kapsułek karczocha, jakie kupisz w sklepie plantamed.pl. Choć karczochy powinniśmy jeść wszyscy, są dwie grupy osób, które powinny po nie sięgać w szczególności. To chorzy na cukrzycę oraz osoby z nadwagą. Inulina pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zaś cynaryna, kwas chlorogenowy oraz wcześniej wspomniana niacyna i inulina mają znaczny udział we wspomaganiu odchudzania.

Grupa Tipmedia
Podziel się: