Surowce do produkcji świec - historia

  • 30.08.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Surowce do produkcji świec - historia
Świece towarzyszą człowiekowi od setek, a nawet tysięcy lat. Przez ten czas zmieniały się surowce do produkcji świec oraz sposób ich wytwarzania. Sprawdźmy, jak to wyglądało na przestrzeni wieków.

Początki świec

Oglądając filmy o czasach średniowieczna czy starożytności rzuca nam się w oczy jedna rzecz – wszechogarniające płomienie. Niekiedy były to małe świeczki, dające niewielki blask światła skrybie, innym razem ogromne puchary wypełnione łatwopalną substancją, które wypełniały całe pomieszczenie. Jednak ten drugi przykład dotyczył wyłącznie królów, władców czy faraonów. Tylko bogaci ludzie z wyższych sfer mogli pozwolić sobie na odpowiednie oświetlenie swoich pałaców. Większość musiała zadowolić się świecami. Pierwsze z nich pojawiły się mniej więcej ponad 5000 lat temu. Już „Stary Testament” zawiera pierwsze opisy świec. Z kolei starożytni Rzymianie wytwarzali je z lnu oblewanego woskiem i smołą. Inną popularną metodą było wykorzystanie wosku pszczelego oraz zwierzęcego tłuszczu.

Surowce do produkcji świec – czasy średniowiecza i później

Do Polski świece najprawdopodobniej dotarły sporo później. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu  świec łojowych z knotem wykonanym z liścia datowane są na XVI wiek. Korzystały z nich głównie biedniejsze części społeczeństwa, dla bogatszych zaś były zarezerwowane te z wosku pszczelego. Taki sposób produkcji świec utrzymywał się aż do XIX wieku. Wtedy zaczęto stosować nowe surowce do produkcji świec. Jedną z taką nowości był wosk spermacetowy. Wytwarzało się go z oleju z głów kaszalotów, jednak ta technika nie była wykorzystywana zbyt długo. Bardzo szybko, po niecałych 50 latach, świece spermacetowe zastąpiły świece stearynowe oraz świece parafinowe, których używa się po dziś dzień.

Surowce do produkcji świec dziś – stearyna i parafina

Jak już wspomnieliśmy, parafina i stearyna zostały odkryte w połowie XIX stulecia. Obie te mieszaniny służą jako surowce do produkcji świec. Przyjrzyjmy się im bliżej od strony nie historycznej, ale chemicznej. Jako pierwszą weźmy na tapet stearynę. Tak naprawdę w słownikach chemicznych nie uświadczymy nazwy „stearyna”, bowiem jest to potoczna nazwa mieszaniny kwasy palmitynowego oraz kwasu stearynowego. Może być produkowana z tłuszczów zwierzęcych (wołowego) lub roślinnych (palmowego) – http://oqema.pl/. Z kolei parafina to mieszanina stałych alkanów, uzyskiwana z ropy naftowej. W porównaniu do stearyny jest to produkt o wiele bardziej „chemiczny”, jednak równie popularny. Głównie dlatego, że oba te surowce do produkcji świec sprawdzają się w innych branżach. Stearyna jest wykorzystywana m.in. w produkcji opon i uszczelek, zaś parafina w celach kosmetycznych i farmaceutycznych oraz jako materiał izolacyjny. Oczywiście nie są to jedyne surowce do produkcji świec. Wciąż możemy kupić chociażby świece z wosku pszczelego. Jednak ich produkcja, a co za tym idzie cena, jest dużo droższa, dlatego nie są aż tak popularne, jak stearyna czy parafina. Najtańsze z nich kupimy już za kilkadziesiąt groszy za sztukę, z kolei ceny świec woskowych zaczynają się od kilku-kilkunastu złotych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: