Wycena nieruchomości - rzeczoznawca majątkowy

  • 12.12.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Wycena nieruchomości - rzeczoznawca majątkowy
Na początek najważniejsze, czyli czym jest wycena nieruchomości? Najprościej rzecz ujmując jest to postępowanie określające wartość nieruchomości. Wykonuje się je w wielu celach na przykład: przy sprzedaży, kupnie mieszkania, przy udzielaniu kredytu hipotetycznego, w celach podatkowych lub w celu ustalenia wysokości odszkodowania.

Rzeczoznawca majątkowy – kto to?

Tym tytułem może posługiwać się jedynie osoba znajdująca się w ewidencji Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych prowadzonego przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Sam tytuł podlega ochronie prawnej, a dostęp do niego regulowany jest zapisami prawnymi.

Zakres działań rzeczoznawcy majątkowego

Ten specjalista zajmuje się nie tyko wyceną nieruchomości, ale także sporządzaniem opracowań i ekspertyz. W zakresie jego obowiązków są ekspertyzy dotyczące np. samego rynku nieruchomości i efektywności prowadzonych inwestycji, bankowo-hipotecznej wartości lokalu, oznaczenia odrębnej własności powierzchni lub tworzone na potrzeby inwestorów wyceny wartości nieruchomości.

Obowiązki rzeczoznawcy

Rzeczoznawca zobowiązany jest do zachowania tajemnicy na temat prowadzonych działań. Prowadzenia ich w sposób zgodny z przepisami prawa i standardami panującymi dla tej dziedziny. Koniecznie powinien pozostać bezstronny przy szacowaniu wartości nieruchomości. Dodatkowo stale musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Rzeczoznawca został zobowiązany również do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Wycena nieruchomości - kto kiedy potrzebuje

W zasadzie wycenę może zlecić każdy jeśli tylko potrzebuje. Często jednak jest tak, że potrzeba jej przeprowadzenia wynika z przepisów prawa związanych z daną inwestycją. Będzie ona niezbędna chociażby w przypadkach ustalania odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość lub zbywania lokalu, który jest własnością publiczną. Wycena będzie również konieczna w przypadku ustalania nowej opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie.

Nie każdy jednak kto chce nabyć lub zbyć nieruchomość zna się a wszystkich przepisach. Nie każdy jest także profesjonalnym rzeczoznawcą. Właśnie w takich przypadkach dobrze jest skorzystać z wiedzy specjalistów. W tym przypadku koniecznie kliknij w ten link i dowiedz się więcej o zagadnieniu, jakim jest wycena nieruchomości. Dzięki temu zdobędziesz niezbędną widzę, a także kontakt do osób, które potrafią odnaleźć się w tym zawiłym temacie. Dodatkowo oferują kompleksowo usługi związane z obrotem nieruchomościami.

 

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: