Jak tworzy się nadruki na gadżetach reklamowych?

  • 09.05.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Firma, która chce prowadzić skuteczny marketing, w oparciu m.in. o gadżety reklamowe musi postawić na oryginalność. Stąd też tak duża jest różnorodność przedmiotów reklamowych. Często przyjmują one skomplikowane kształty, a na ich powierzchni widnieją wielokolorowe treści i grafiki. Umieszczenie ich tam jest wyzwaniem dla specjalistów zajmujących się drukiem reklamowym. Do najczęściej wykorzystywanych przy produkcji gadżetów technik drukarskich nalezą: druk sublimacyjny, termotransfer i tampondruk.

Standardowe nadruki na produktach

Tworzenie standardowych wydruków odbywa się zwykle przy użyciu sublimacji. W przypadku wielu materiałów jest to bowiem bardzo skuteczna technika. Sublimację wykorzystuje się np. przy produkcji odzieży z nadrukami. Niemniej jednak korzysta się z tej technologii, także tworząc nadruki na twardych materiałach, w tym na metalu.

Produkcja gadżetów reklamowych z nadrukami sublimacyjnymi nie należy do najprostszych. Treść, która docelowo ma się znaleźć na nośniku reklamy, wcześniej musi zostać tam przeniesiona przy użyciu pasów transferowych. Wytworzenie wysokiej jakości nadruków sublimacyjnych wymaga jednak posiadania wiedzy dotyczącej warunków, jakie należy stworzyć dla poszczególnych materiałów. Chodzi tutaj o temperaturę oraz ciśnienie niezbędne, aby treść została naniesiona na poszczególne materiały.

Alternatywne rozwiązanie

W zastępstwie druku sublimacyjnego wykonuje się czasami tzw. termonadruk, który daje podobne efekty. Często jednak termonadruk, nazywany również termotransferem okazuje się tańszy. Wynika to przede wszystkim z braku konieczności zakupu tuszu do drukarki. Niemniej jednak drukarka laserowa oraz dedykowany papier transferowy są niezbędne do termonadruku, a nie są to zbyt tanie materiały. Ponadto, termotransfer nieco łatwiej jest przeprowadzić, gdyż podczas pierwszego etapu wykorzystuje się drukarkę laserową, a nie atramentową.

Nadruki na skomplikowanej powierzchni

Kolejna z omawianych technik druku wykorzystywana jest w przypadku skomplikowanych, niestandardowych powierzchni. Chodzi o tampondruk, który daje możliwość pokrycia treścią najbardziej niezwykłe gadżety reklamowe. Wspomniana technika druku wykorzystywana jest przy pomocy tamponu, będącego rodzajem stempla. Jego miękkość i plastyczność sprawiają, iż dopasowuje się do każdej powierzchni.

Tampodruk rozpoczyna się od pokrycia specjalnej matrycy odpowiednią farbą. Należy pamiętać, iż w następnym kroku większość farby należy zdjąć z matrycy. Powinna ona pozostać tylko w szczelinach, które tworzą wzorzec przenoszony na gadżety reklamowe. Kiedy farba jest już nałożona, można odcisnąć wzór na tamponie, a następnie przetransferować go na odpowiedni gadżet.

Ograniczenia dotyczące materiałów, na jakich można wykonywać tampodruk, teoretycznie nie istnieją . W praktyce jednak technika ta lepiej sprawdza się w przypadku twardych materiałów, takich jak metal, czy szkło. Jakość nadruku w przypadku tych materiałów jest lepsza, jak również sam proces druku jest łatwiejszy do przeprowadzenia. Ponadto, należy pamiętać, iż każdy materiał wymaga użycia innej, specjalnie dla niego przeznaczonej farby.

Opracowane na podstawie https://gadzety-reklamowe.com/

Grupa Tipmedia
Podziel się: