Jakie wybrać markizy na taras?

  • 09.09.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie wybrać markizy na taras?
Bardzo często, gdy urządzamy nasze wnętrza, widzimy w nich albo rolety, albo żaluzje. Jednak jeśli chodzi o osłonięcie większej powierzchni na zewnątrz, wtedy lepiej sprawdzą się markizy. Jakie będą najlepsze na taras – o tym dowiesz się z tego artykułu.

Markizy – balkonowe czy tarasowe?

Wybierając markizy na taras, warto w pierwszej chwili zwrócić uwagę na jego powierzchnię. Jeśli nie jest ona duża, wówczas może się okazać, że lepsze od typowych tarasowych będą markizy balkonowe. Dzięki nim możemy osłonić daną przestrzeń przed słońcem, jak również zabezpieczyć ją w razie opadów. Możemy za ich pomocą osłonić na przykład loggię, a także okna, które znajdują się po południowej stronie.

Natomiast przesłony tarasowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć zadaszenie dla większej, otwartej przestrzeni. Możemy zdecydować, czy chcemy osłonić za pomocą takiej markizy cały taras, czy tylko jego część.

Z jakim wyposażeniem?

Nawet jeśli już postanowimy, że zamówimy osłony tarasowe, warto zwrócić uwagę na to, w jakie elementy są one wyposażone. Im więcej będzie dodatków, tym komfort użytkowania będzie wyższy. Warto więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy można nimi swobodnie sterować. Najlepsze markizy są wyposażone w sterowanie elektryczne, toteż można je zwijać i rozwijać za pomocą pilota lub łącznika ściennego.

Markizy

Markiza Venus Evo. Źródło: wakorolety.pl

Dobre markizy są również czułe na zmiany warunków atmosferycznych. Taka osłona rozwija się w momencie, gdy czujnik pogodowy wskazuje na duże nasłonecznienie i zwija się wtedy, gdy zaczyna padać. Jeśli zależy nam na większym komforcie użytkowania, warto sprawdzić, czy daną markizę można dostosować do kąta padania promieni słonecznych. By było to możliwe mechanizm musi być wyposażony w specjalną korbę, która to umożliwia.

Jeżeli pragniemy osłonić przed słońcem większą część tarasu, markiza powinna być wyposażona w drugi wał nawojowy. W ten sposób uda się też stworzyć klimatyczną i kameralną przestrzeń. Ważnym elementem wyposażenia może być dla nas oświetlenie, jeśli planujemy spędzać czas wolny na tarasie także po zmroku. Natomiast, by przebywanie na tarasie w chłodniejsze dnie miało dla nas swój urok, dobrym wyborem mogą być markizy, które są wyposażone w promiennik ciepła, uruchamiany pilotem.

Wybór na sezon czy na lata?

Kupując markizę na taras, warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Najczęściej stosuje się tkaninę poliestrową, która jest dodatkowo zabezpieczona lakierem akrylowym, bądź też wodoodporną folią. Można również spotkać się z markizami wykonanymi z materiału akrylowego, który poddaje się impregnacji. Tak wykonane markizy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym nie płowieją, nie odbarwiają się i nie przepuszczają wody.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: